TÜRK SİNEMASI ENDÜSTRİYEL ALTYAPI ENVANTERİ
Haberler

ALANYA KRİSTAL KALE  FİLM FORUM 2015
28 Ağustos- 02 Eylül

Türk Sinema Vakfı’nın öncülüğünde başlatılan” Alanya- Kristal Kale Uluslar arası Film Festivali” projesinin ilk adımı olan KRİSTAL KALE FİLM FORUM 2015 etkinliği
28 Ağustos-02 Eylül arasında gerçekleştiriliyor.
Alanya ve cıvarında yaşayan kuzey komşumuz ülkelerin ve Türki Cumhuriyetler ve Karadeniz ülkelerine açık bir festival organizasyonunun ilk adımları Film Forum’da atılacak.
10 cğvarında Rus ve Türk filminin gösterileceği etkinlikte Rus ve Türk sanatçıların katılacağı
Açılış gecesininden sonraki günlerde festivalin yönetmeliğinin tartışılacağı ve Alanya’nın sinematoğrafik değerlerinin tartışılacağı Yuvarlak Masa Toplantıları gerçekleştirilecek.

Türk Sinema Vakfı “Kristal Kale Film Forum 2015’in destekçilerine teşekkür ediyor.


Haberin Devamı… »


TÜRK SİNEMASININ  YÜZÜNCÜ YILI  ŞARKILARLA KUTLANDI

Kocaeli  Doğa Koleji ve vakfımızın işbirliğiyle gerçekleştirilen “Türk Sinemasının 100. Yılı Şerefine Yıldızlar Gecesi”  27 Mayıs akşamı Kocaeli Üniversitesi Kongre Merkezinde başarıyla gerçekleştirildi.

Kocaeli Doğa Koleji’nin başarılı müzik öğretmenleri Sayın Burcu Beşer ve Sayın Uğur Beşer’in tasarladıkları gecede  Kolejin minik öğrencilerinden oluşan elli kişilik bir koro Türk Sinemasının tanınmış filmlerindeki şarkıları büyük bir başarıyla seslendirirken sinemamızın yüz yılına damgasını vuran bir çok sanatçımız geceye katılarak renk kattılar.

Başta Vakıf Başkanımız Selda Alkor ve Türkan Şoray olmak üzere Eşref Kolçak, Selma Güneri,  Yusuf Sezgin, Oya Aydoğan, Bahar Öztan, Nuri Alço, Elif İnci, Çoşkun Göğen gibi oyuncularımız yanında  Safa Önal ve R. Yılmaz Atadeniz’le birlikte sinemamızın en başarılı özgün müzik bestecilerinden Cahit Berkay da geceyi renklendirenler arasındaydı.

Gece sonucunda toplanan bağışlar ile TÜRSAV’ın  başlattığı öğrenci bursları desteklendi.


Kocaeli Doğa Koleji’nin bir sosyal sorumluluk projesi olarak konumlandırılan geceye destek veren  ; Ramada Plaza İzmit , CDF Gurup , Güç Ajans, Tem Otoyol, New Center, Pacific Denizcilik, Lukka Garden House, Haldız Otomotiv ve Zümrüt fotoğrafçılık’a teşekkür ederiz.

 


Haberin Devamı… »


Haberin Devamı… »

 

 ÇALIŞTAY

TÜRK SİNEMASININ GELİŞMESİ İÇİN YENİ ADIMLAR

- Seçim sonrası dönemi hedeflerimiz ne olmalıdır ? -

28- 29  MAYIS  2011 - İstanbul

Düzenleyen: Türk Sinema Vakfı
Destekleyenler: Film Yön – Meslek Birlikleri Güç Birliği- Sine-Sen
Düzenleme Komitesi : Aydın Sayman – Reis Çelik- Mehmet Altıoklar – Hüseyin Kuzu - İsmail Güneş 
Toplantı Tarihleri : 28-29  MAYIS  2011
Toplantı Yeri      : GÜÇBİRLİĞİ Toplantı Salonu
Ergenekon Cad. Ahmet Bey Plaza –No:10 Kat:8 - Harbiye /İST


Haberin Devamı… »

" İstanbul/Pecs/ Essen-Ruhr 2010 Sinemasal Buluşma" etkinliğinin sonuç raporu yayınlandı.


Haberin Devamı… »

Ruhr 2010 Alman Filmleri Haftası
Filmwoche Ruhr 2010


26 Ekim – 02 Aralık Beyoğlu Sineması – Beyoğlu

Kurzfilme/Kısa Filmler:

On a Wednesday night in Tokio/Tokyo’da Bir Çarşamba Gecesi

Regie/Yönetmen: Jan Verbeek
Deutschland 2004, 5.30 min


Milbe / Böcek

Regie/Yönetmen: Karl Tebbe
Deutschland 2008, 8:00 min


Haberin Devamı… »

TÜRK SİNEMASI EKİM’de ESSEN’E KONUK OLUYOR

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkıları ile Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) tarafından gerçekleştirilen “İstanbul / Pecs / RUHR - KRV Sinemasal Buluşma - 2010” Projesi kapsamında 18 - 28 Ekim 2010 tarihleri arasında Essen’de Lichtburg Sineması ve Katakomben Tiyatrosu’nda “Türk Filmleri Haftası” gerçekleştiriliyor. Uluslararası başarılarıyla tanınan çağdaş Türk uzun metraj, kısa metraj ve belgesel filmlerden oluşan bir seçkinin Essen’li sinemaseverlerle buluşturulacağı hafta boyunca 6 uzun metraj ve 5 kısa metraj ve 5 belgesel film gösterilecek. Ruhr 2010 yönetiminin de destek verdiği haftanın belgesellerinin konusunu İstanbul oluşturuyor.


Haberin Devamı… »

FİLM MARATONU BAŞLIYOR !

2010 Kültür Başkentleri Anısına 24 Saatlik   Kısa Film Yarışması Başlıyor.
 
Macaristan’ın  Avrupa Kültür Başkenti seçilen Pecs sitesinde düzenlenen Uluslararası CinePecs Film Festivali çerçevesinde 
her yıl düzenlenen  "Filmmarathon " kısa film yarışması bu yıl üç avrupa kentini kapsıyor.
İstanbul, Essen ve Pecs kentlerinden genç yarışmacılara açık  kısa film festivali zeka, yaratıcılık ve çabuk düşünmeyi birleştiren bir konsepte sahip.  24 saatte  çekilip , kurgulanan filmlerin katılacağı festivalin şartları ekte.

Haberin Devamı… »

TÜRK VE MACAR YAPIMCILAR ORTAK YAPIMLAR İÇİN BİR ARAYA GELDİ

10 - 16 Eylül 2010 tarihleri arasında Beyoğlu Sineması ve Kartal Sanat Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen “Macar Filmleri Haftası” kapsamında, ilki geçtiğimiz sene Macaristan’ın Pecs kentinde düzenlenen “Türkiye Macaristan Ortak Yapım Toplantısı”nın ikincisi, 14 Eylül Salı günü Taksim Hill Otel’de Türkiye ve Macaristan sinema sektörlerinin önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.


Haberin Devamı… »

ÇAĞDAŞ MACAR SİNEMASI İSTANBUL’DA
 

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteği ile Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) tarafından gerçekleştirilen “İstanbul/Pecs/Essen-RUHR Sinemasal Buluşma - 2010” Projesi kapsamında 10 - 16 Eylül 2010 tarihleri arasında Beyoğlu Sineması ve Kartal Sanat Tiyatrosu Kültür Merkezi’nde Macar Filmleri Haftası gerçekleştiriliyor. Çağdaş Macar sinemasının ustalarıyla 2000’li yıllara damgasını vuran genç kuşak yönetmenlerin filmlerinden oluşan bir seçkinin İstanbullu sinemaseverlerle buluşturulacağı hafta boyunca 8 uzun metraj ve 6 belgesel film gösterilecek.


Haberin Devamı… »

CINEPÉCS FILM FESTİVALİ TÜRKİYE’Lİ SİNEMACILARI BEKLIYOR!

4-10  Ekim 2010  tarihleri arasında  Macaristan’ın Pecs kentinde  ikincisi yapılacak olan  CinePecs Uluslararası Film Festivali Türkiye’den uzun metraj ve belgesel dallarında  yarışacak "İlk Yönetmen" filmlerini bekliyor.
 
Orta ve Güneydoğu Avrupa bölgesi ülkelerine açık olan yapılan CinePecs Film Festivali’ne başvurular için son tarih 20 Haziran....

Haberin Devamı… »

İSTANBUL / PÉCS / ESSEN RUHR
SİNEMASAL BULUŞMA 2010

2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti ünvanını taşıyan üç şehir sinemasal değerleri ve gelecekteki işbirliği için biraraya geliyor. Bir "TÜRSAV Türk Sinema Vakfı" çalışması olan proje, üç Avrupa Kültür Baskenti’nin mekansal olarak yer aldığı sinema filmlerinden ve İstanbul 2010 AKB Sinema-Belgesel-Animasyon Bölümü tarafından hazırlanan sinema belgesellerinden oluşan film haftaları düzenliyor...


Haberin Devamı… »

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
SİNEMA DESTEKLEME KURULU BAŞVURULARI İÇİN
 
KILAVUZ
 

Sinema Destekleme Kurulu başvuruları sırasında yaşanan karışıklıklar, hem başvuru sahiplerini hem de ilgili müdürlük personelini sıkıntılara sevk etmektedir. Dahası başvuruların düzeltilmesi için harcanan zaman Destekleme Kurulu’nun projeleri değerlendirme süresini de kısaltmakta ve bu “toplu gecikme”nin faturasını herkes paylaşmaktadır.


Haberin Devamı… »

MACAR – TÜRK YAPIMCILAR BULUŞMASI
9 EKİMDE PECS’ TE YAPILIYOR

TÜRSAV ( Türk Sinema Vakfı ) ile Macaristan Yapımcılar Birliği işbirliğiyle “Türkiye – Macaristan Yapımcılar Toplantısı” düzenleniyor. Macaristan’ın 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen Pécs kentinde 9 Ekim’de yapılacak toplantıda iki ülkenin yapımcıları karşılıklı olarak sinema sektörlerini tanıtacak ve işbirliği olanaklarını araştıracaklar.


Haberin Devamı… »

TÜRK İLK YÖNETMEN FİLMLERİ CINEPÉCS FİLM FESTİVALİNDE

Türk Sinema Vakfı ( TÜRSAV ) 5. Moveast  CinePécs Uluslararası İlk Yönetmen Filmleri Festivali’nde  “Türk İlk Yönetmen Film Günleri“ düzenliyor.

Macaristan’ın 2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti ilan edilen PÉCS kentinde düzenlenmekte olan  ve sadece “ilk yönetmen filmleri” arasında yapılan uluslararası yarışma öncesinde Türk sinemasının  başarı kazanmış ilk yönetmen filmlerinden dördünü festival izleyicilerine sunacak.


Haberin Devamı… »

Bu yıl 28’incisi düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki Kapanış Galası ve Ödül Töreni’nde sahiplerini buldu.

Çağdaş Polonya sinemasının en önemli yönetmenlerinden, sadece yönetmen kimliğiyle değil, yapımcı, senarist, aktör, şair, ressam kimlikleriyle de gerçek bir sanatçı olan Jerzy Skolimowski’ye Festival’in "Yaşamboyu Başarı Ödülü" takdim edildi. Jerzy Skolimowski ödülünü İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın elinden aldı.


Haberin Devamı… »

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2009 TÜRSAV - Türk Sinema Vakfı

13 Ağustos 2020 Perşembe,  08:04:13
Bu Site 3694 kez tekil ziyaretçi tarafından görüntülenmiştir.


_____________________________________________________________________________________________